|
Podstata probíhající reformy vzdělávání
Jedním z hlavních rysů
kurikulární reformy je zaměření vzdělávání na výstupy -
kompetence žáků a výsledky výuky. Výsledky vzdělávání jsou
tedy významnou didaktickou kategorií (cílovou strukturou).
Motto: „Teprve, když si učitel konkrétně uvědomí, čeho má
být ve výuce dosaženo, může smysluplně volit cestu k dosažení
tohoto stavu – rozhodnout o rozsahu a uspořádání učiva, o
učebních činnostech a možnostech jednotlivých žáků, o
metodických postupech, organizační formě atp.
Stanovení jednoznačných a
kontrolovatelných cílů je předpokladem účinného zjišťování a
hodnocení výsledků výuky. Průběžné srovnávání stanovených cílů a
dosaženého stavu je předpokladem účinného řízení procesu.“
(Z. Jesenská: Příprava a
analýza výuky)
Práce s cílovými
strukturami není v českém školství ničím novým. Bohužel se velmi
často stává, že si učitelé jasně cíle své práce se žáky, tedy
výsledky vzdělávání žáků, nestanoví, a nemohou je proto využívat
pro určení a realizaci strategie vzdělávání ani pro ověřování
dosažených výsledků.
Výsledek vzdělávání
(výuky) v učebních osnovách má být:
● jasný a konkrétní
=> sdělit srozumitelně a jednoznačně, jaký výkon od žáka
požadujeme;
● kontrolovatelný =>
žák má prokázat, že ve větší nebo menší míře výsledek vzdělávání
splňuje, a to samostatně, nebo pomocí učebních pomůcek, případně
v určitém časovém limitu; můžeme stanovit i počet chyb, jichž se
žák může dopustit, aby ještě cíl/výsledek vzdělávání splňoval
atp.
tzn. že učitel je schopen
na konci vzdělávacího procesu prokazatelně zjistit a zhodnotit,
zda žák plánovaného výsledku dosáhnul
● pro žáka užitečný a
přiměřený => žák může vědomost nebo dovednost použít, je
schopen cíle dosáhnout přiměřeně svému věku a schopnostem;
● konzistentní =>
cíl se vztahuje k cílům vyšším, např. k obecnému cíli předmětu,
ke kompetencím absolventa, k cíli odborného vzdělávání atp.
(zdroj: METODIKA TVORBY
ŠKOLNÍCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ SOŠ A SOU str. 42)
Jaký mají názor, co požadují a očekávají od probíhající reformy
vzdělávání kapitáni průmyslu
uvedli mimo jiné ve svých příspěvcích
přednášející na konferenci „Lidské zdroje pro 21. století“
konané u příležitosti 100 let vzdělávání a personalistiky
v Třineckých železárnách. Podrobnosti
...zde.
Předpoklady pro naplnění očekávaných výsledků probíhající
reformy a o čem JE a NENÍ reforma
-
DNES
JE VZDĚLÁVÁNÍ O UČIVU: co a kdy se má probrat,
-
NA
ZÁKLADĚ REALIZOVANÉ REFORMY BUDE VZDĚLÁVÁNÍ O VÝSLEDCÍCH
VZDĚLÁVÁNÍ tj. co absolvent umí.
-
Pro
kapitány průmyslu a další není důležité, co všechno se žáci
ve škole během 4 let učili, co uměli či neuměli, jakých
metod učitel používal, zajímá je, jaké znalosti a dovedností
mají absolventi na konci studia.
-
Očekávaným výsledkem nového školního vzdělávacího programu
každé školy (základní, střední, ...) by mělo být jakési
validní portfolio žáka, které by mělo vypovídající
hodnotu o znalostech a dovednostech absolventa dané školy,
které odpovídá úrovni znalostí a dovedností garantované ve
školním vzdělávacím programu (tj. kompetencí vyplývajících z
profilu absolventa příslušného oboru vzdělávání, které
nabízí naše škola).
-
Posouzení úrovně znalostí prováděné učitelem, musí být
opřeno o pečlivě připravený a objektivní systém ověřování a
hodnocení. Problémem dosavadního hodnocení je problematická
"srovnatelnost" hodnocení mezi jednotlivými středními
školami. S kritickým názorem na toto téma vystoupil mj. prof.
Ing. Petr Horyl CSc., děkan strojní fakulty TU VŠB, na
nedávném setkání ředitelů středních škol.
Nové
pojetí vzdělávání je tedy o:
-
Konkrétních výsledcích vzdělávání.
-
Systému spolupráce škol se zaměstnavateli
absolventů při průběžném vymezování a aktualizování
klíčových - základních znalostí a dovedností
absolventa.
-
Nezávislém systému, který bude konkrétní
základní výsledky vzdělávání průběžně během přípravy na
povolání ověřovat.
-
Systému technických podpor pro ověřování
konkrétních výsledků vzdělávání dle zpracovaných
klasifikačních standardů, který bude umožňovat žákům
sebeověřování i z domova.
-
Systému průběžného ověřování základních
dovedností, např. z oblastí ICT, CA technologií, KOM,
apod.
-
Systému hodnocení výkonu učitele a jeho
vzdělávacího programu jeho žáky.
-
Systému, který bude umožňovat ověřování základních
výsledků vzdělávání u studentů zaměstnavateli ještě
v průběhu studia, např. v rámci dvoutýdenních
souvislých řízených praxí studentů ve
firmách.
-
Systému, který bude umožňovat ověřování základních
výsledků vzdělávání u absolventů zaměstnavateli po
nástupu do zaměstnání.
-
Systému sebevzdělávání učitelů odborných předmětů
formou dlouhodobějších stáží ve firmách.
-
Učitelích, kteří CHTĚJÍ, a ne MUSÍ.
-
Uplatnitelnosti absolventů té které školy na trhu
práce a nejlépe uplatnitelnosti v oboru,
ve kterém se absolventi připravovali na povolání.
Návrh projektových aktivit pro naplnění očekávaných výsledků:
-
Udržování profesní
úrovně učitelů pro počáteční vzdělávání – střední školy: návrh osnovy projektu
...zde.
-
Systém nezávislého a průběžného
ověřování výsledků odborného vzdělávání: návrh osnovy
projektu ...zde.
7
zamyšlení nad návrhem rozpočtu regionálního školství v roce 2008
Jaké je finanční krytí očekávaných nákladů
v rozpočtu regionálního školství v roce 2008 a kdo ve školství
dosáhne na peníze z fondů EU uvádí ve své
prezentaci předseda asociace středních průmyslových škol
Ing. Jaroslav Ponec.
Krok za krokem k tvorbě ŠVP
Seznámení učitelského sboru s postupem a
úkoly směřující k tvorbě ŠVP na naší škole
...prezentace 1,
... prezentace 2 |